Hana Kohoutová: Doufám, že se home office stane běžným standardem
Anketa
Home office: Ano či ne?
Jaké podmínky musí být podle vás splněné, aby byla home office přínosem?
Podmínky, za kterých bude home office přínosem, samozřejmě vyplývají z charakteru práce, která je takto vykonávána. Především by měla být jasná a jednoduchá pravidla pro „práci z domu“, aby se předešlo nedorozuměním.
Jakým firmám byste ji doporučila?
Všem firmám s vyspělou firemní kulturou a spolehlivými zaměstnanci, a to jak na straně managementu, tak zaměstnanců. Je to trend, který zejména mladší generace, jež si zakládá na svobodném osobním životě a příliš netouží pracovat osm hodin v kuse pět dní v týdnu, považuje za samozřejmost. Je však nezbytná vzájemná důvěra a jasná pravidla. Bude-li manažer svému podřízenému stále volat a kontrolovat, zda pracuje, o svobodě nemůže být řeč.
Bohužel se u řady firem setkávám s tím, že home office poskytují spíše „tajně“, protože zaměstnanci, u nichž charakter práce tento benefit neumožňuje, závidí a přináší to více konfliktů než užitku. Otázkou je, zda to není jen výmluva nebo důsledek špatné interní komunikace.
Jak detailně by podle vás měl nadřízený sledovat práci zaměstnance na home office?
Osobně to vnímám tak, že je třeba jasné zadání a termín, a pak není třeba pracovníka na home office sledovat. Pokud bych mým lidem nedokázala důvěřovat, raději bych je v týmu neměla. Považovala bych pro obě strany za ponižující, kdyby by byla nezbytná průběžná kontrola. A jsme zpět u toho, že jde především o vzájemný respekt a důvěru. Teprve pak to může být přínosné pro obě strany.
V jakých situacích, pracovních pozicích apod. je naopak tento způsob práce nevhodný a proč?
Tato forma práce není pro každého. Nejen z vlastní zkušenosti, ale především od klientů často slyším, že home office jejich kolegové zkusili, ale raději se vrátili do kanceláře. Ztratili totiž kontakt s týmem, nemohli sdílet zkušenosti, a především jim chyběla komunikace a zpětná vazba. Někteří zase přiznávají, že až tehdy, když to zkusili, zjistili, že jim chybí sebedisciplína nebo že pro práci doma nemají ideální podmínky.
Stane se home office v budoucnu běžným standardem?
Pevně v to doufám. Bude to pro mě signál, že je naše společnost efektivnější. zodpovědnější a velkorysejší.
Hana Kohoutová, ředitelka podnikového poradenství, Trexima