Jan Silber: Home office může zvýšit výkonnost zaměstnanců
Anketa
Home office: Ano či ne?
Práce z domova může být určitě pro mnoho firem a jejich zaměstnanců velkým přínosem. Může umožnit oslovit nebo si udržet schopné zaměstnance, a dokonce zvýšit i jejich výkonnost – o tom se zatím moc nemluví, ale je to tak. Ale jak se říká: dobrý sluha, špatný pán, takže i v této oblasti je potřeba, aby to dávalo oběma stranám smysl a fungovalo to.
Jaké podmínky musí být podle vás splněné, aby byla home office přínosem?
Především se musí jednat o práci, kterou je možné na dálku vykonávat efektivně. Tedy primárně o úkoly a činnosti, kde člověk nepotřebuje v danou chvíli intenzivně komunikovat s okolím a má doma vše, co potřebuje, aby práci odvedl kvalitně. Ale práce z domova není rozhodně způsob fungování, který by vyhovoval každému. Vyžaduje notnou dávku sebedisciplíny a schopnost umět se ovládat. Doma je spousta lákadel, a pokud lidé rádi povinnosti odkládají, není to nic dobrého ani pro ně, ani pro firmu.
Jakým firmám byste ji doporučil?
Obecně asi nelze mluvit o typech firem, ale spíše o typech činností, kde to má větší nebo zase menší smysl. Smysl to určitě má v IT, online marketingu, účetnictví, právu a v mnoha dalších oblastech. Může to pomoci také firmám, které mají problém v dané lokalitě sehnat vhodné pracovníky, a díky práci z domova tak mohou oslovit i lidi z větší dálky.
Jak detailně by podle vás měl nadřízený sledovat práci zaměstnance na home office?
Primárně vše závisí na důvěře mezi firmou a zaměstnancem. Důvěra je fajn, ale musí mít i nějaké hranice. Proto i zde platí „důvěřuj, ale prověřuj“. To, že někdo funguje z domova, neznamená, že nemusí vykazovat výsledky a nikdo nebude mít přehled o tom, co a zda vůbec dělá. Pokud má pracovník dlouhodobě dobré výsledky, tým a nadřízený je s ním spokojen, pak hlubší kontrola nedává velký smysl. Větší dohled by proto měl být především u lidí, kterým se výstupy zhoršily. V případě, že ani to nepomůže, tak nemá smysl v tom dále pokračovat.
V jakých situacích, pracovních pozicích apod. je naopak tento způsob práce nevhodný a proč?
Nevhodná nebo řekněme určitě méně efektivní je práce z domova v případě, kdy se „musí něco“ společně vymýšlet a kde společnou tvůrčí práci nelze nahradit ani moderními technologiemi. Něco se dá nahradit telefonem, videokonferencí nebo online komunikačními nástroji, ale jsou situace, kdy to, že se lidé sejdou na jednom místě a společně efektivně komunikují, je ta nejlepší varianta. Typicky to bývá na začátku projektů, v případě řešení krizových situací a všude tam, kde je osobní komunikace nezbytná.
Stane se home office v budoucnu běžným standardem?
V některých oborech a firmách to je standardem už dnes. Ale je velký rozdíl být doma několik dnů v týdnu a v případě potřeby být třeba v práci celý týden anebo být naopak stále naplno „remote“. Tam už to klade mnohem větší nároky na organizaci práce, a i maximální vyladění procesů a komunikačních prostředků. Nicméně určitě bude díky digitalizaci docházet k výraznému nárustu podílu vzdálené práce, a to i v oborech, kde to si dnes lidé dokáží jen stěží představit.
Jan Silber, IT & business development consultant, Fullstack IT recruiter, Jobstack.it leader, APSAZ Consulting