Bojíte se dál vzdělávat, aby vás kolegové nepřestali považovat za lídra?
Peter Bregman, CEO společnosti Bregman Partners, se v nedávném článku pro Harvard Business Review zamýšlel nad situací, která je možná častější, než bychom si mysleli. Po absolvování jednoho workshopu si uvědomil, že naše zkušenost s učením je primárně emocionální. A že je to právě emocionální zkušenost s učením – tedy být v něčem začátečníkem a dělat chyby, často veřejně – co lidi mnohdy odrazuje od pokusu něco se naučit.
Autor následně popisuje svůj dialog se ženou, která ve stejný den vedla jiný workshop a s níž se později potkal.
„Máš štěstí,” řekla mu. „Už 30 let jsem se nezúčastnila žádného programu osobního rozvoje.“
„Proč ne?”, zeptal se.
„Vedu workshopy,” odpověděla. „Takže vím, že se nemůžu žádného účastnit.“
„Proč ne?“, zeptal se znova.
„Protože mě lidé berou jako lídra,“ odpověděla. „Nahlížejí na mě určitým způsobem a myslím, že by ve mě mohli ztratit důvěru, kdyby mě viděli jako účastníka.“
„Nechci být protivný,” řekl jí, „ale upřímně: nepovažoval bych tě za lídra právě tehdy, kdybych věděl, že se nechodíš vzdělávat na jiné workshopy.“
Jak Bregman píše, strach této ženy je přesto pochopitelný. Protože být studentem – tedy začátečníkem v něčem – může být velmi těžké. Obzvlášť když sami sebe vidíme jako schopné a sebevědomé a chceme, aby nás takto viděli i ostatní. Být začátečníkem – tedy možná být chvílemi trapný, nekoordinovaný či nešikovný – v nás může vyvolávat pocity zahanbení. Ale k tomu podle Bregmana není důvod. Je to prostě jen fáze, kterou musíme projít, abychom se stali v určité oblasti stali elegantními, koordinovanými a kompetentními. A naše neochota tuto fázi zažít může bránit našemu budoucímu růstu.
„Napsal jsem nebo přispěl do 15 knih souvisejících s vedením“, pokračuje Peter Bregman. „Trénuji nejvýznamnější vůdce důležitých společností. Učím programy vedení. Studuji lídry a způsoby vedení více než 30 let. Jsem generální ředitel společnosti, která pomáhá lidem stát se skvělými vůdci. A přesto pořád trávím nejméně tři týdny každého roku různými a často neobvyklými programy osobního rozvoje, aby mi pomohly stát se lepším vůdcem.”
Jak si nelehký proces trochu usnadnit? Peter Bregman doporučuje:
- Uvědomte si, že je statečné být začátečníkem.
- Hledejte vzdělávací příležitosti, kde se neočekává, že budete odborníkem. Přiznejte ostatním nahlas, že riskujete a k něčemu přistupujete zcela novým způsobem.
- Zkuste prožít všechny pocity, tedy rozpaky, ostudu, selhání, trapnost. Bregman tomu říká emoční odvaha. Pokud jste ochotni to zkusit, pak podle něj zvládnete cokoli.
- Ať už se zabýváte čímkoli, nepřestávejte se učit. Choďte na semináře. Zatlačte zejména v oblastech, kde už jste skvělí, abyste se mohli ještě více zlepšit. Pořád považujte sama sebe za studenta. A nebojte se rizika zkoušet nové věci.
Zdroj: Harvard Business Review