Klíčová schopnost pro úspěch v budoucím světě? Odolnost
O tom, že způsob, jak budeme pracovat a za jakých podmínek, se v příštích letech změní přímo radikálně, asi nikdo nepochybuje. Dva analytici a stratégové nedávno v článku na blogu společnosti PwC napsali, že pro úspěch bude naprosto zásadní odolnost. Proč to tak je a co z toho vyplývá?
„Neselhal jsem”, zní slavný výrok Thomase Edisona, „jenom jsem nejdřív objevil 10 tisíc způsobů, které nevedou k cíli.” Tenhle citát by se podle Azeema Azhara a Ceri-Ann Droog mohl stát mottem toho, co nás v příštích letech čeká. Proč? Protože ukazuje na nezměrnou schopnost slavného fyzika vytrvat a nenechat se odradit neúspěchy. Právě to totiž bude jedním z nejdůležitějších faktorů ve světě, v němž během několika málo let nezůstane téměř kámen na kameni.
Od 9 do 5 už nebude
Někteří lidé jsou odolní od nátury. Dokážou si udržet pozitivní přístup a nalézat způsoby jak překonat překážky na cestě k dosažení cíle. Dobrá zpráva ovšem je, že ti, kdo touhle schopností neoplývají, si ji mohou vybudovat.
Pokud se bavíme o pracovním prostředí, rozvíjet svou odolnost ještě nikdy nebylo tak kriticky důležité jako právě teď a bude v příštích letech. Co nás s velkou pravděpodobností v příštích dekádách čeká?
- Spousta lidí už nebude fungovat v pracovním režimu „od 9 do 5“,
- pracovně vysoce aktivní období střídat s těmi slabšími či vyloženě slabými,
- celkový příjem zřejmě stoupne, ale předvídatelnost cashflow naopak klesne,
- řada z nás své kolegy nikdy nepotká osobně,
- vzniknou nové profese, které si v tuto chvíli ještě nedovedeme představit atd.
Digitální dovednosti nestačí
Takové změny s sebou pravděpodobně přinesou psychologické, logistické a finanční náklady. V důsledku toho budeme nuceni vyzbrojit se novými disciplínami, a to v obou smyslech toho slova. Budeme potřebovat disciplínu – tedy sebekontrolu a uspořádanost, která nám pomůže proplouvat chaotickým světem. A budeme potřebovat i nové disciplíny ve smyslu mentálních dovedností, abychom mohli být úspěšní. Ovšem benefity, které z toho poplynou, nebudou přínosné jen pro nás osobně, bude z nich těžit byznys jako takový.
Podle studie společnosti meQuilibrium, píšou autoři, totiž budou mít vysoce odolní zaměstnanci méně zameškaných hodin, budou se svou prací spokojenější, méně stresovaní, také budou na svých pozicích zůstávat déle ap.
Nicméně až dosud vycházela příprava lidí na technologickým vývojem poháněné změny ze zdokonalování jejich digitálních dovedností. Zejména těch vztahujících se k datům, analytice a umělé inteligenci. Jenže to zdaleka nestačí, tvrdí Azeem Azhar a Ceri-Ann Droog. Součástí arzenálu schopností, které lidem pomohou se s digitální transformací vyrovnat, musí být podle nich také odolnost.
Proč bude záležet na nastavení mysli
Uvědomme si, že dnešní pracovníci to mají z historického pohledu mnohem jednodušší. Pracují zhruba o 20 až 30 hodin týdně méně než bylo běžné v 19. století. Navíc se od té doby vyvinula celá řada ochranných opatření, včetně pojištění v nezaměstnanosti, penzí, antidiskriminační legislativy atd.
Nicméně v příštích 10 letech se stabilní zaměstnání stane méně běžným. A bude to výsledek následujících trendů:
- Atypická pracovní ujednání, jako je „gig work“ (firmy si najímají nezávislé pracovníky na krátkodobé kontrakty) a „zero-contract“ (smlouva, kdy zaměstnavatel není povinen zajistit nějaký minimální počet pracovních hodin a zaměstnance není povinen akceptovat pracovní nabídku) jsou na vzestupu. Například britský nezávislý think tank Foundation Resolution Foundation odhadl, že na konci roku 2016 pracovalo více než milion lidí na „zero-contract“, což je pětinásobný nárůst za posledních pět let.
- Pracovní trh vyžaduje stále více dovedností, které dnes pracovníci nemají. Podle odhadů Světového ekonomické fóra bude muset 54 % všech zaměstnanců projít určitou formou rekvalifikace.
Tyto trendy pochopitelně přinesou lidem mnoho dalších výzev a budou jim ztěžovat dosažení finanční stability. A tak se v tomto dynamickém prostředí schopnost zůstat pozitivní, přizpůsobit se a podniknout kroky k využití věcí ve svůj prospěch – jinými slovy schopnost být odolný – stává kritickou.
Autoři svůj text uzavírají konstatováním, že pro to, aby byl tento mimořádně obtížný proces úspěšný, je nevyhnutelně nutná spolupráce všech důležitých aktérů. To znamená, že jednotlivcům musí pomoct jednak byznys a samozřejmě také vlády. Lidé budou muset pro svůj vlastní úspěch tvrdě pracovat. Ale pokud zůstanou veškerá břemena této transformace jen na nich, pak ti, kteří nemají dostatečné zdroje ani know-how, pravděpodobně neuspějí.
Můžete si přečíst originál článku Resilience is a skill that’s just as important as tech know-how