Psát umím zatím mnohem líp než AI. Je pro mě ale skvělým parťákem pro tvorbu nových nápadů, říká Miloš Čermák
Úspěšný novinář a spisovatel se nedávno stal naším lektorem. Jeho workshop Jak s AI lépe psát, tvořit i přemýšlet proběhne už v polovině června, a jak Miloš Čermák slibuje, bude maximálně praktický a účastníci si z něj odnesou spoustu užitečných tipů pro svou práci. Miloše Čermáka jsme se zeptali, jak konkrétně bude workshop probíhat, jak při práci používá umělou inteligenci on sám a proč si myslí, že AI nepřipraví lidstvo o kreativitu.
Váš workshop v ELAI bude zaměřený na to, jak v každodenní praxi využívat umělou inteligenci, a to pro kreativní psaní, generování nápadů a storytelling. Mohl byste víc přiblížit, jak bude workshop vypadat a co účastníkům přinese?
Chci ukázat, v čem konkrétně může dnes generativní umělá inteligence (AI) pomoct. Mám připraveno plus mínus deset konkrétních příkladů, kde možnou pomoc či „součinnost” s AI prozkoumávám. Je to spíš takové oťukávání a hledání. Jsme dnes ve fázi, kdy opravdu praktické nástroje teprve vznikají. Kdy se i schopnosti tzv. velkých jazykových modelů dramaticky proměňují. Ale je dobré se o jejich možnostech a zároveň limitech dozvědět co nejdřív. Trochu mi to připomíná devadesátá léta, když nastupovaly osobní počítače a web. Jen s tím rozdílem, že tehdy se důležité věci děly v řádu roků. Dnes jsou to měsíce, možná i týdny.
Mluvíte o zhruba deseti konkrétních příkladech použití AI, které sám zkoumáte a budete během workshopu podrobněji rozebírat. Co třeba to bude?
Například ukážu, jak jednoduše dělat kvízy. Na různá témata a pro různé publikum. Taky společně napíšeme pár básní a zkusíme vymyslet vtipy. Troufám si tvrdit, že některé budou i dobré. Ne jako kuriozita, „podívejte, co vymyslel počítač!”, ale opravdu dobré.
Komu je workshop určený?
Proškolil jsem v dubnu na několika menších workshopech celkem asi sto lidí. Přišli především ti, kterých se to týká nejvíc, a tím myslím třeba kreativce v marketingu, nebo lidi, kteří se tvorbou živí. Ale přišli taky lékaři, dva vědci, samozřejmě pár ajťáků. A určitou shodou okolností jsem měl na dvou workshopech dohromady asi deset soudců z jednoho krajského soudu. To bylo dost zajímavé, protože oni hodně pracují s textovými dokumenty, a tam je pro generativní AI samozřejmě velký prostor. Ale zároveň jsou to lidi vyžadující nesmírnou preciznost a pokud možno nulovou chybovost, a samozřejmě legálnost z hlediska existujících zákonů. Ve všech těchto parametrech generativní AI zároveň „plave”. Nebo „plaveme” my, co ji používáme.
Už jste to naznačil, ale jak dnes AI při své práci používáte vy, pokud byste měl odpověď zobecnit?
Nepoužívám ji pro psaní textů, protože to stále umím mnohem líp. I než GTP-4. Uvidíme, jak dobrá bude GTP-5. Nicméně ChatGTP nebo Bing, případně další nástroje, které si dělám „na míru”, používám jako parťáka, když vymýšlím nebo testuju nápady, když se objeví nové téma atd. Generativní AI často dokáže přijít s úhly pohledu, které mě předtím nenapadly.
Nenechte si ujít nový workshop Jak s AI lépe psát, tvořit i přemýšlet
Workshop Miloše Čermáka se uskuteční ve středu 14. června v Impact Hubu na pražském Smíchově od 9.00. „AI není hrozba, ale příležitost, kterou by byla škoda nevyužít. AI jako fenomén dnešní doby rychle mění náš život a pokud se jí budeme aktivně věnovat, získáme neuvěřitelné příležitosti,” říká Miloš Čermák.
Pokud tyto příležitosti chcete využít, zaregistrujte se na jeho workshop už dnes. Těšíme se na setkání s vámi.
Jak byste tedy definoval hlavní přínosy používání AI při práci?
Je to jednoduše úspora času. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak je to podobné, jako když jsem ze psaní na stroji přešel na psaní na počítači, v textovém editoru. To reálně zkrátilo moje psaní textů na polovinu, možná o víc. S generativní AI to bude podle mě podobné. Netroufnu si říct, jestli nahradí vysoce kreativní práci, chce se mi věřit, že ne. Ale nepochybně spoustu věcí urychlí. Dnes například hodně pomůže lidem, kteří neumí nebo nejsou zvyklí psát.
Jak moc jsou podle vás alarmující varování před údajným nebezpečím, jež nám prý hrozí ze strany AI, např. to, které nedávno zveřejnila skupina vědců a dalších osobností, nebo čerstvě Geoffrey Hinton, který kvůli tomu podle svých slov po deseti letech odešel z Google? Je potřeba se touto věcí začít zabývat mnohem vážněji než dosud?
Chci zaměřit workshop čistě prakticky. Myslím, že úvah typu „AI nás nikdy nenahradí, protože jsme jedineční!”, nebo naopak „AI nás všechny připraví o práci a pak zamorduje”, je dost. A nechť se vedou na intelektuálních konferencích nebo v hospodě u piva. Mě baví zkoumat, k čemu se dnes dá AI použít.
Ve svém nedávném článku pro Seznam Zprávy jste psal o tom, že francouzský ministr Bruno Le Maire po nocích píše romány. Je to podle vás důkaz, že umělá inteligence nepřipraví lidstvo o kreativitu a že nad lidskou touhou tvořit a psát nemůže vyhrát. Není to ale přílišný optimismus vycházející z toho, že AI zatím není tak vyvinutá? Vždyť například už dnes podle zjištění organizace NewsGuard provozují chatboti, kteří se vydávají za novináře, téměř padesát zpravodajských obsahových farem generovaných umělou inteligencí, které chrlí různé články, aby je bylo možné nasytit reklamami.
Nekvalitní žurnalistika dnes dominuje médiím nikoli kvůli umělé inteligenci, ale prostě proto, že technologie tenhle byznys a profesi nováře totálně „disruptovaly”. A mediální manažeři – včetně mě, když jsem ještě pracoval v Economii v letech 2013 až 2019, nedokázali přijít na to, co s tím udělat. Bohužel stále nevíme. Takže dnešní nástup AI bych vnímal spíš jako šanci, že se s médii stane něco pozitivního. Obávám se, že v o moc horším stavu už být nemůžou.
Umělé inteligenci se věnuje i vaše žena Senta, která je mimo jiné také lektorkou ELAI. Nedávno jsme představili její nový workshop, který proběhne 30. května a bude zaměřený na nejnovější trendy v oblasti technologií, včetně AI. Probíhají na tohle téma u Čermáků v kuchyni intelektuální debaty?
Možná by se s nadsázkou dalo říct, že poté, co naše děti odešly z domu, adoptovali jsme ChatGPT. Ale intelektuální debaty v kuchyni moc nevedeme, ani na téma AI.