Tomáš Sedláček: Hrozí nám smrt z přepracování. V práci smysl života nenajdeme
Ekonom, filozof a také lektor ELAI Tomáš Sedláček poskytl nedávno pozoruhodný rozhovor rozhlasové stanici Český rozhlas Plus. Zazněla během něj řada neotřelých myšlenek, Tomáš mimo jiné reflektoval zásadní proměnu svého životního stylu kvůli koronavirové pandemii. Připravili jsme pro vás stručný výpis toho nejzajímavějšího.
Podle Tomáše jsme přepracovaní. (Prý se pro nás dokonce hodí japonský výraz karóši, což znamená smrt z přepracování.) Paradoxní přitom je, že k tomu dochází právě v našich bohatých společnostech, které mají relativní dostatek všeho potřebného. Mnohem pochopitelnější by to naopak bylo v těch chudých. Tomáš z toho vyvozuje, že v práci hledáme věci, které v ní nejsou. Například smysl života.
S překvapením zjišťuji, že to není nuda
„Předtím, než vypukla pandemie, jsem byl prakticky neustále na cestách, málokdy jsem spal víc než dvě noci na stejném místě. A vždycky jsem se nejvíc bál toho, že mě někdo připoutá na jedno místo,“ popisuje Tomáš, jak jeho život změnila epidemie koronaviru. „Teď se to stalo, a já s překvapením zjistil, že to není nuda. A že díky tomuhle zastavení člověk naopak může nacházet opravdu důležité věci,“ myslím si ekonom.
V současnosti už tedy nemůže být „všudypřítomný“ jako býval, schází mu potlesk na jevišti při různých konferencích nebo to, že za ním nechodí lidé jak dřív, aby se ho ptali na různé věci. Navíc i jeho příjem klesl. Přesto tuhle radikální změnu bere jako dar, protože díky ní může v současnosti trávit spoustu času se synem. A to si mimořádně užívá.
Kvůli hodinové přednášce přijít o čtyři dny? Příště už jen vzácně
Dokonce se do kdysi jedoucího vlaku s největší pravděpodobností nebude chtít vrátit. „Sice mi chybí debaty s intelektuály, ale zjistil jsem, že když se s nimi potkám online, můj prožitek je téměř stejný. Mnohdy jsou dokonce tyhle rozhovory hlubší, protože v nich odpadá nicneříkající ‚povídání o počasí‘,“ všímá si Tomáš. Uvědomil si prý, že dřív se v hospodě s přáteli bavili třeba dvě hodiny jen o tom, jak kde chutná pivo. Zatímco teď si povídají především o zásadnějších věcech.
Na ilustraci toho, jak mu pandemie umožnila uvědomit vzácnost svého času a způsobu, jak ho tráví, uvedl nedávné pozvání na přednášku do St. Gallenu. Ta bude trvat hodinu a půl, ovšem on tím kvůli všem organizačním záležitostem s akcí spojeným, také kvůli cestování atd. přijde o tři nebo čtyři dny. „Došlo mi, že takhle to v minulosti vždycky bylo. Proto mám v plánu dělat si podobné akce mnohem vzácnější.“ To všechno ale samozřejmě neznamená, že by snad Tomáš karanténu vítal. „Rozhodně mě to netěší a přeju si, aby netrvala moc dlouho. Ale když už ji tu máme, snažím se v tom hledat to dobré.“
Setkejte se s Tomášem naživo
Zajímá vás nevšední osobnost Tomáše Sedláčka? Chtěli byste si naživo poslechnout jeho neotřelé postřehy, inspirovat se jeho bohatými zkušenostmi a také s ním prodebatovat věci a témata, která vás zajímají? Využijte téhle jedinečné příležitosti. Tomáš je dlouhodobým lektorem ELAI a jeho workshopy jsou velmi oblíbené. Můžete si vybrat:
A připravili jsme pro vás i nový formát. Jde o online hodinovou inspirativní přednášku, ve které se Tomáš zamýšlí nad tím, jak bude vypadat svět po koroně, jak nás ovlivňuje masové stěhování lidského vědomí na internet atd. Po přednášce následuje zhruba půlhodinová debata. Pokud byste chtěli tuto akci ve své firmě uspořádat, prosím obraťte se na nás.
Foto: Český rozhlas Plus