Mobil je často dudlík, který má nahradit něco, co nám v životě chybí, říká Jan Müller
Proč byste si neměli nechat ujít náš nový workshop Digitální rodič aneb jak se nezbláznit ze světa 24/7 online, který povede Jan Müller, autor knihy Dítě v síti a specialista na vliv technologií na psychiku mladých? Důvodů je celá řada. Najdete je v našem rozhovoru s Janem.
Váš workshop bude zaměřený na to, jak jako „digitální” rodič obstát ve světě, který je takzvaně 24/7 online. Mohl byste přiblížit, jak bude workshop vypadat a co účastníkům přinese? Tedy na co byste je nalákal?
Nalákat je klíčové slovo. Protože média jsou průmyslem lákadel. Náš workshop ukazuje mechanismus onoho digitalizovaného, nekončícího, zacíleného „nalákávání”.
Budeme si klást například tyto otázky:
Jak sladit role v osobním životě a v práci v dnešním světě, kde technologie jsou dobrý služebník, ale zlý pán? Jaké to je být rodičem dětí, které jsou „digital natives”? To znamená generace, která se narodila již ve 21. století – v době rozvinutých informačních technologií.
Také co dělat pro to, aby online svět měl co nejmenší negativní vliv na fyzické a psychické zdraví dítěte. Jak s dětmi ponořenými do online světa jako rodič komunikovat, být pro ně v „digitální džungli” průvodcem a oporou – i když sami řadě věcí v online světě nerozumíme. Pokusíme přijít na to, jak rozumět dynamickému světu sociálních médií, jako je tiktok, instagram, twitter, facebook atd., či jak rozumět často používaným online pojmům typu fomo, kyberšikana, trol, meme nebo třeba shorts.
Přečtěte si podrobnější informace o workshopu Digitální rodič aneb Jak se nezbláznit ze světa 24/7 online! Pokud byste si ho chtěli objednat do vaší firmy, neváhejte nás kontaktovat na info@elai.cz, rádi ho pro vás zajistíme!
Řekl jste, že online návyky, popř. zlozvyky děti a rodičů jsou spojené nádoby a že otázky typu pracovní efektivita dospělých a schopnost dětí studovat, nebo harmonické vztahy na pracovišti i doma apod. mají společného jmenovatele. Co to znamená?
V rodinách dnes máme paradoxní situaci, kdy dítě je pro rodiče učitelem. Dítě je ve světě informačních technologií často tím, kdo „ví víc”. Čím dál častěji se stává, že se od dětí můžeme o světě technologií učit a zjišťovat, jak tyto znalosti využít např. ve vlastní kariéře. Marketing, spotřebitelské trendy, AI a další nové fenomény – tady je zajímavé vnímat dítě i jako partnera ve společném životě v dnešní „digitální džungli”.
Nicméně rodiče i děti spojují také zlozvyky, závislosti. Jak můžeme dítěti brát mobil, když vidí, že jsme u obrazovky mobilu, počítače či televize sami od rána do večera? Schopnost se soustředit, schopnost se „vypnout”, být offline a také schopnost nebýt závislý na mínění, lajcích a reakcích ostatních – to jsou otázky, které jsou v podstatě stejné v každém věku.
Co je podle vás v současnosti vůbec největší hrozbou vyplývající z pobývání hlavně dětí a mladých lidí ve zmíněném světě 24/7 online, která by mohla nenávratně ovlivnit jejich životy negativním způsobem? A tím pádem i celou společnost?
Zdá se, jakoby část společnosti jaksi odplouvala do paralelního světa virtuální reality podpořené drogami (to je i cukr). Je to takové lákavé, lepivé prostředí, kde na nás pořád něco bliká, pořád se tam jakoby něco děje. Ale není to skutečné. A tento svět je v rukou velkých hráčů, které zajímá jediné – peníze. To neznamená, že by informační technologie byly samy o sobě špatné, jen to chce najít balanc…
Je ale v našich silách tento balanc najít a lákání sociálních sítí se ubránit? V situaci, kdy proti nám stojí jejich tvůrci, kteří využívají nejmodernější technologie, poznatky z psychologie atd.?
Je fajn být realista. Pokud jsme sebe nebo svoje dítě v této oblasti zanedbávali, jsme zvyklí žít online skoro nonstop a máme už na počítačové hry, Netflix nebo Youtube návyk, tak nemá cenu příliš tlačit na omezení a zákazy. Ono to stejně nefunguje. Lepší je začít zkoumat, co nás vlastně vede k přemíře využívání informačních technologií. Jít po příčině. Zjistit, že mobil je často takový dudlík, kterým si snažíme nahradit něco, co nám v životě chybí.
Jak se nezbláznit ze světa 24/7 online
V rámci workshopu, který jsme pro vás ve spolupráci s Janem Müllerem připravili, se dozvíte mj. jak pěstovat online/offline balanc, jak být v online světě s dětmi SPOLU a nenechat je v něm samotné, také jak neztratit kontakt se svými dětmi v dnešní digitální džungli anebo třeba jaké sítě, hry, návyky a kontakty jsou nejvíc rizikové a proč.
Lektor Jan Müller je novinář, který stál v čele řady redakcí, například Pátku Lidových novin, měsíčníku Strategie, měsíčníku Právo&Byznys nebo magazínu Formen. Jan také založil iniciativu Den offline, o vztahu mladé generace a technologiích přednášel např. na Prague Future Port či Global Social Awards a napsal oceňovanou knihu Dítě v síti. Pracuje jako mediální poradce a o technologiích přednáší ve firmách a na školách.